Karel Schwarzenberg přinesl Joan Baez kytaru

Kytaru až na pódium přinesl americké písničkářce Joan Baez ministr Karel Schwarzenberg.  Baez vystoupila jako host na včerejším  koncertě kapely Monkey Business.

„Joan Baez je nejen velká umělkyně, ale také celoživotní bojovnice za lidská práva nejen ve Spojených státech, ale po celém světě. Nikdy nezapomenu, jak se zastala Václava Havla a Charty77 na koncertě v Bratislavě v roce 1989. Proto jsem byl včera krom obyčejně poctěn, že jsem vedle ní mohl stát a přinésti jí kytaru, „ řekl Karel Schwarzenberg po té, co symbolicky zastoupil Václava Havla, který slavné písničkářce u příležitosti vystoupení v tuzemsku osobně nosíval kytaru.

Tento rituál byl připomínkou vystoupení Joan Baez na hudebním festivalu Bratislavská lyra v červnu 1989, kde pozvala na jeviště disidenta Václava Havla pod záminkou, že jí nosí kytaru. Tehdy pořadatelé zpěvačce vypnuli mikrofon, koncert byl ukončen a Joan Baez vyhoštěna z Československa. Svůj včerejší vánoční koncert věnovala  kapela Monkey Business právě památce Václava Havla.