Zdeněk a Jan Svěrákovi natočili klip s Karlem Schwarzenbergem

Zakladatel Divadla Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák se rozhodl podpořit kandidaturu Karla Schwarzenberga na úřad prezidenta republiky. Natočil s ním o uplynulém víkendu předvolební klip, ve kterém si oba povídají o politice i o tom, jak by Zdeněk Svěrák mohl Karlu Schwarzenbergovi pomoci na Pražském hradě.

Klip režíroval syn Zdeňka Svěráka Jan. Natáčelo se  v neděli v Klubu Avion v pražských Holešovicích.

„Po tom všem, co jste mi řekl, jsem ještě přesvědčenější o tom, že Vás budu volit. Jenom, aby nás bylo hodně….,“  říká Svěrák v závěru klipu.

Je to přitom poprvé, kdy Zdeněk Svěrák otevřeně někoho podporuje ve volbách, dosud se k jednotlivým kandidátům ani stranám nikdy nevyjadřoval.

„Otec a syn Svěrákovi, to nejsou jen dva významní čeští umělci. Troufám si říci, že jsou určitou českou institucí. Divadlo Járy Cimrmana, u jehož zrodu byl Zdeněk Svěrák, si udrželo vtip a úroveň od hluboké totality do dnešních dní. Spolu se synem jsou pak tvůrci jednoho z mála českých oscarových filmů. Vážím si i jejich snažení o nápravu věcí veřejných. Velmi mě potěšilo, že se mnou natočili klip,“ říká Karel Schwarzenberg.

Volební tým Karla Schwarzenberga nyní natáčí i další klipy, ve kterých budou účinkovat významné tuzemské osobnosti. Řada z nich přitom natočila i samostatná podporovatelská videa (ta nebudou využita jako televizní klipy), která jsou k zhlédnutí na  www.youtube.com/volimkarla.

Karel Schwarzenberg má jednoznačně největší počet podporovatelů z řad tuzemských osobností. Podporu mu vyjádřili např. režiséři Miloš Forman, Jiří Menzel, Jan Hřebejk, Vladimír Michálek a Zdeněk Zelenka, z hudební branže dirigent Libor Pešek, muzikanti David Koller, Dan Bárta, Michal Dvořák, Matěj Ruppert, Vladimír Merta nebo Roman Holý, zpěvačka Marie Rottrová, spisovatelé Ivan Klíma, Jan Stránský a Petr Šabach, socioložka Jiřina Šiklová, psycholožka Dana Němcová, architekta Eva Jiřičná, někdejší předsedkyně Akademie věd ČR Helena Illnerová, ředitel Židovského muzea Leo Pavlát a z herců například Tereza Brodská nebo Ondřej Vetchý, olympijský medailista Vavřinec Hradilek a další (více na www.volimkarla.cz/podporovatele).

Fotografie z natáčení: copyright Tomki Němec